Problem z pleśniakowcem

Pleśniakowiec lśniący, tzw czarny chrząszcz ściółkowy. Żeruje w przechowywanych mieszankach paszowych dla drobiu, często gromadzi się wokół poideł i karmideł, gdzie żywi się rozrzuconą paszą, zwłaszcza w lekko wilgotnej ściółce. Larwy i osobniki dorosłe mogą także wędrować do konstrukcji kurnika, nadgryzając elementy drewniane, wgryza się w ciało martwych i schorowanych kurcząt, gdzie żeruje pod ich skórą.

Jego wielka szkodliwość wiąże się także z tym, iż przenosi wiele groźnych dla drobiu mikroorganizmów chorobotwórczych, takich jak: wirus choroby Mareka i białaczki drobiu, wirusa ch.Gumboro, Salmonellę, E. Coli, Paciorkowce oraz oocysty kokcydiów.

Zwalczanie

W pomieszczeniach przeznaczonych do hodowli drobiu stosuje się zabiegi opryskowe z zastosowaniem insektycydów fosforoorganicznych, pyretroidowych i regulatorów wzrostu owadów, ale tylko wtedy, gdy jest przerwa w produkcji.

Zwalczane są larwy i osobniki dorosłe szkodnika następującymi insektycydami, których owadobójcze oddziaływanie wzajemnie uzupełnia się: Solfatin, Baycidal WP 25 czy Solfac WP 10 lub EW 50.


Solfatin

Baycidal WP 25

Solfac 10 WP

Solfac EW 50

Preparat Solfatin jest koncentratem do sporządzenia emulsji w wodzie. Solfatin działa kontaktowo, efekt biobójczy następuje po zetknięciu owada z opryskaną powierzchnią. Substancja czynna wnika w organizm uniemożliwiając rozmnażanie i zabija owada. Działa również na inne owady jak karaczany, prusaki, pchły, mrówki.

Preparat Baycidal WP 25 jest proszkiem rozpuszczalnym w wodzie i zawiera triflumuron jako substancją czynną. Jest to silny środek larwobójczy o niskiej toksyczności dla drobiu. Preparat ten nie jest skuteczny przeciwko dorosłym chrząszczom pleśniakowca; niszczy tylko larwy. Ciecz roboczą należy rozprowadzić na powierzchnię ściółki bezpośrednio po położeniu jej w budynku fermy, tuż przed wprowadzeniem nowego stada.

Preparat Solfac WP 10 Jest to proszek rozpuszczalny w wodzie; cieczą roboczą (20 g preparatu na 10 l wody) należy spryskać ściany (100 ml cieczy roboczej na 1 m2), po których rozchodzą się larwy i dorosłe postacie pleśniakowca lśniącego. Preparat niszczy jednocześnie inne owady występujące w fermie drobiarskiej, m. in. muchę domową. Zamiennikiem jest forma płynna Solfac EW 50.

Również dobre wyniki w zwalczaniu szkodnika można osiągnąć stosując zabieg zadymiania pustych pomieszczeń. Do zabiegu potrzebny jest generator dymu, np. świece Actellic 20 FU, których substancją aktywną jest pirymifos metylowy (insektycyd fosforoorganiczny). Przed zabiegiem należy usunąć kurz i starą ściółkę, dokładnie oczyścić pomieszczenia i je uszczelnić, po czym zamknąć wywietrzniki, okna i drzwi. Wiedząc, że jedna świeca wystarcza do zadymienia 400-500 m3 obiektu, należy obliczyć liczbę potrzebnych świec. Świece Actellic 20 FU należy tak rozmieścić w pomieszczeniu, aby dym rozchodził się po całym obiekcie. Gdy w kurniku jest podłoga drewniana, świece należy ustawić na cegle lub dachówce. Zapalanie świec należy rozpocząć od najdalszego końca obiektu zbliżając się do wyjścia. Zapalnik tli się około 10 sekund zanim nastąpi wydzielanie się środka. Nie należy wdychać dymu zawierającego substancję aktywną preparatu, dlatego zaleca się szybkie opuszczenie odymianego obiektu. Odymiany kurnik należy zamknąć na 24 godziny. Przed ponownym przystąpieniem do pracy w traktowanych pomieszczeniach należy je wietrzyć co najmniej 3 godziny.

Chemiczne zabiegi opryskowe nie prowadzą do całkowitego wyniszczenia populacji pleśniakowca lśniącego w brojlerni, gdyż insektycydy nie zawsze docierają do miejsc, w których szkodniki znajdują kryjówki (np. do szczelin w ścianie)

Dlatego zabiegi te należy powtarzać kilkakrotnie, aż do znaczącego spadku populacji pleśniakowca, a następnie stosować opryski przypominające.

Wszelkie prawa zastrzeżone © MojeKurczaki.pl 2009-2022. Kopiowanie w całości lub fragmentów informacji zawartych w serwisie www.mojekurczaki.pl bez wyraźnej, pisemnej zgody właściciela jest zabronione. Dotyczy to zarówno treści tekstowej, jak i graficznej. Korzystanie ze sklepu oznacza akceptację regulaminu.

Serwis korzysta z plików cookies.
Zapoznaj się z naszą polityką prywatności i wykorzystywania plików cookies.

Certum