Rola witamin w hodowli drobiu

Witaminy i minerały to ważny składnik diety Twojego stada. Niezbędne są do zdrowego i prawidłowego wzrostu drobiu, poprawiają odporność stada, stanowią ważne wzbogacenie codziennej diety. Szczególnie istotne w sytuacjach niedoborów spowodowanych niewłaściwym żywieniem lub słabą jakością paszy. Witaminy dla drobiu w codziennej hodowli to nieocenione wsparcie, które pozwala obniżyć straty związane z upadkami.

Poznaj podstawowe witaminy dla drobiu

Potas (K) i sód (Na) odgrywają duża rolę w przewodzie nerwowym i w skurczu mięśni-regulują gospodarkę płynów w organizmie.

Magnez (Mg) jest niezbędny do przyswajania białek i do prawidłowego funkcjonowania enzymów. Niedobór u samic powoduje wady w budowie skorupy co przekłada się na gorszą sprawność piskląt przy wydostawaniu podczas klucia. To powoduje zamieranie embrionów w różnych okresach inkubacji. Pisklęta mogą wykazywać wrodzony bezwład nóg powodować utrudniony odchów oraz słabe przybieranie na wadze.

Wapń (Ca), fosfor (P) są potrzebne w odpowiednich proporcjach do prawidłowego rozwoju kostnego lub prawidłowej produkcji jaj. Pierwiastki śladowe organizmowi potrzebne są w bardzo małych ilościach, ale ich niedobór może mieć bardzo poważne konsekwencje.

Selen (Se) jest niezbędny do prawidłowego działania witaminy E. Niedobór obniża ruchomość ptaków i zapłodnienia jaj. Spada również wylęgowość piskląt. Występują objawy dystrofii mięśniowej i uszkodzenie mięśnia sercowego. Przedawkowanie: jest związkiem wysoce toksycznym, zwiększony poziom doprowadza do anomalii rozwojowych i obrzęku głowy i szyi, brak oczu, deformacji dzioba.

Jod (J) jest niezbędny do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania tarczycy. Niedobór: skłonność do kanibalizmu i obniżenia nieśności. U piskląt powoduje wypadanie piór i opóźnienie dojrzałości płciowej.

Żelazo (Fe) Niezbędne do prawidłowego metabolizmu i tworzenia we krwi hemoglobiny. Brak powoduje anemię.

Cynk (Zn) Niezbędny do produkcji enzymów. Niedobór: zły stan upierzenia, łuszczenie się i rogowacenie skóry oraz zanik brodawek piór. Nadmiar cynku może spowodować zatrucie.

Mangan (Mn) Niezbędny do produkcji enzymów. Niedobór nasila większy procent kalek, embriony zamierają w czasie lęgu i na krótko przed wydostaniem się ze skorup. U piskląt obserwuje się skłonność do krzywicy i perozy i innych zaburzeń ruchowych. Zauważa się spadek nieśności i gorszą ruchliwość ptaków.

Miedź (Cu) Niezbędna dla prawidłowego metabolizmu oraz produkcji krwi – ściśle współdziała z żelazem, niezbędna jest do prawidłowej budowy stawów i ścięgien oraz upierzenia.

Hyper D3 + chelat

Hyper D3 + chelat

Unikalne połączenie witaminy D3 Hyper i minerałów z wyciągiem z ostryżu długiego, które znacząco poprawia mineralizację kości i skorup jaj.

Zobacz

Chick Start

Chick Start

Doskonale zbilansowana mieszanka witamin, minerałów i aminokwasów egzogennych, które są niezbędne do szybkiego i prawidłowego wzrostu piskląt.

Zobacz

Eservit PRO ADEB

Eservit PRO ADEB

Zawiera duże ilości witamin i mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu ptaków.

Zobacz