Witaminy dla drobiu

Rola witamin w hodowli drobiu

Witaminy i minerały to ważny składnik diety Twojego stada. Niezbędne są do zdrowego i prawidłowego wzrostu drobiu, poprawiają odporność stada, stanowią ważne wzbogacenie codziennej diety. Szczególnie istotne w sytuacjach niedoborów spowodowanych niewłaściwym żywienień lub słabą jakością paszy. Witamny dla drobiu w codziennej hodowli to nieocenione wsparcie, które pozwala obniżyć straty związane z upadkami.

Poznaj podstawowe witaminy dla dobiu

Potas (K) i sód (Na) Odgrywają duża rolę w przewodzie nerwowym i w skurczu mięśni-regulują gospodarkę płynów w organizmie.

Magnez (Mg) Niezbędny do przyswajania białek i do prawidłowego funkcjonowania enzymów.

Niedobór u samic powoduje wady w budowie skorupy. Gorsza sprawność piskląt przy wydostawaniu podczas klucia. Zamieranie embrionów w różnych okresach inkubacji.

Pisklęta mogą wykazywać wrodzony bezwład nóg. Utrudniony odchów, słabe przybieranie na wadze.

Wapń (Ca), fosfor (P) są potrzebne w odpowiednich proporcjach do prawidłowego rozwoju kostnego lub prawidłowej produkcji jaj.

Pierwiastki śladowe organizmowi potrzebne są w bardzo małych ilościach, ale ich niedobór może mieć bardzo poważne konsekwencje.

Selen (Se) Niezbędny do prawidłowego działania witaminy E.

Niedobór: obniża się ruchomość ptaków i zapłodnienia jaj. Obniża się wylęgowość piskląt. Występują objawy dystrofii mięśniowej i uszkodzenie mięśnia sercowego.

Przedawkowanie: jest związkiem wysoce toksycznym, zwiększony poziom doprowadza do anomalii rozwojowych i obrzęku głowy i szyi, brak oczu, deformacji dzioba.

Jod (J) Niezbędny do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania tarczycy.

Niedobór: skłonność do kanibalizmu obniżenia nieśności. U piskląt wypadanie piór i opóźnienie dojrzałości płciowej.

Żelazo (Fe) Niezbędne do prawidłowego metabolizmu i tworzenia we krwi hemoglobiny. Brak powoduje anemię.

Cynk (Zn) Niezbędny do produkcji enzymów.

Niedobór: zły stan upierzenia, łuszczenie się i rogowacenie skóry oraz zanik brodawek piór.

Nadmiar cynku może spowodować zatrucie.

Mangan (Mn) Niezbędny do produkcji enzymów

Niedobór: wylęga się większy procent kalek, embriony zamierają w czasie lęgu i na krótko przed wydostaniem się ze skorup. U piskląt obserwuje się skłonność do krzywicy i perozy i innych zaburzeń ruchowych. Zauważa się spadek nieśności i gorszą ruchliwość ptaków.

Miedź (Cu) Niezbędna dla prawidłowego metabolizmu oraz produkcji krwi – ściśle współdziała z żelazem, niezbędna jest do prawidłowej budowy stawów i ścięgien oraz upierzenia.

 


Chick Start

D3 Forte CaMg

Chick Start

Wszelkie prawa zastrzeżone © MojeKurczaki.pl 2009-2022. Kopiowanie w całości lub fragmentów informacji zawartych w serwisie www.mojekurczaki.pl bez wyraźnej, pisemnej zgody właściciela jest zabronione. Dotyczy to zarówno treści tekstowej, jak i graficznej. Korzystanie ze sklepu oznacza akceptację regulaminu.

Serwis korzysta z plików cookies.
Zapoznaj się z naszą polityką prywatności i wykorzystywania plików cookies.

Certum