Przyczyny biegunek u drobiu

Biegunka jest jednym z częściej występujących objawów zaburzenia zdrowia u kurcząt brojlerów. Jednocześnie bardzo ciężko jest wskazać pojedynczą jego przyczynę. Zaburzenia ze strony układu pokarmowego są zazwyczaj składową kilku czynników: warunków środowiska, żywienia i drobnoustrojów chorobotwórczych.

Czynniki zakaźne

 • Salomonella pullorum – wywołuje Pulurozę tzw. Białą biegunkę piskląt. Choroba dotyka kurczęta od razu po wykluciu. Charakterystyczna jest biała biegunka zatykająca otwór stekowy. Bardzo wysoka śmiertelność. Choroba nie dotyczy starszych osobników
 • Salmonella gallinarum – tyfus kur. Dotyczy osobników starszych biegunka w przebiegu tej choroby ma charakterystyczny kolor siarki, śmiertelność w tym przypadku wynosi od 10-25%

Te dwie jednostki dają charakterystyczne objawy kliniczne i można je dość łatwo zdiagnozować.

Częściej jednak mamy do czynienia z subklinicznymi przypadkami, trudnymi do jednoznacznego zdiagnozowania i kategorycznego potwierdzenia, gdyż są one naturalną mikroflorą przewodu pokarmowego ptaków. Natomiast w przypadku nałożenia się innych niekorzystnych czynników środowiskowych i żywieniowych dochodzi do ich nadmiernego namnożenia i uzjadliwienia, co objawia się m.in. biegunką. Są to np.:

 • E.coli – kolibakterioza. Jednym z objawów jest biegunka brązowo-żółta.
 • Clostridium perfringens - powoduje nekrotyczne lub wrzodziejące zapalenie jelit z biegunką.
 • Eimeri e- powodują kokcydiozę. Przy intensywnej inwazji powodują krwawą biegunkę.
 • IB - wirus zakaźnego zapalenia oskrzeli. Szczepy uszkadzające nerki powodują wodnistą biegunkę.
 • IBD – w przypadku wystąpienia tej choroby także mamy do czynienia z wodnistymi biegunkami. Natomiast jego silne działanie obniżające odporność powoduje ujawnienie się innych czynników zakaźnych przebiegających w postaci biegunek.
 • Reo, Astro, Adeno, Corona, Rota i Enterowirusy – mogą być odpowiedzialne za wodniste biegunki, zaburzenia we wchłanianiu. Są natomiast bardzo trudne do zdiagnozowania.

Błędy dietetyczne

 • Nagła zmiana paszy – mikroflora p. pokarmowego nie jest przystosowana do nowych składników żywieniowych, nie jest tak dobrze trawiona, namnażają się drobnoustroje takie jak: Clostridium perfringens, E. Coli
 • Niedobory witaminowe A, K, C,. tiaminy, ryboflawiny, kwasu foliowego czy też miedzi i selenu ( Multi B Liver, Eselin Duo)

  Polecane z praktyki produkty suplementujące:


  Eselin DUO 2l

  Multi B Liver


   
 • Nadmiar białka w paszy
 • Pasza zanieczyszczona mikotoksynami i przetrwalnikami Clostridium perfringens (zapobiegawczo produkt hepatoprotekcyjny HepaLiver Forte)

  Zapobiegawczo produkt hepatoprotekcyjny


  Hepaliver Forte

   
 • Zbyt częste i bez wyraźnych wskazań stosowanie antybiotyków, które wyjaławiają przewód pokarmowy z naturalnej mikroflory

  Stosować probiotyki zasiedlające, szczególnie te zawierające bakterię Bacillus Subtilis – najwięcej znajduje się jej w produkcie Enteric®)


  Enteric ®

   
 • Warto pamiętać o szybkim podaniu silnych elektrolitów (np. Anty-Thermic lub Osmotic Finish) celem niedopuszczenia do odwodnienia.

  /anti-thermic
  Anti-Thermic
  /osmotic-finish
  Osmotic Finish

Nieprawidłowości w warunkach utrzymania

Szczególnie groźne jest nadmierne zawilgocenie środowiska, które jest wynikiem:

 • dużych różnic pomiędzy temperaturą zewnętrzną, a wnętrzem hali. (zimne i „przemoczone” powietrze z zewnątrz wpadając bezpośrednio do kurnika rozpręża się i uwalnia ogromne ilości wody),
 • nadmiernego zagęszczenia,
 • nieefektywnie funkcjonującej wentylacji obiektu,
 • nieszczelnych systemów pojenia.

Stres cieplny

Ptaki narażone na wysokie temperatury tracą w moczu więcej wody niż w warunkach prawidłowej temperatury. Wzrasta zatem spożycie wody, którego skutkiem mogą być biegunki. Ponadto sprzyja temu zmieniające się ciśnienie osmotyczne w jelitach, które utrudnia wchłanianie wody i substancji odżywczych. Warto w takich sytuacjach mocniej zakwasić wodę i podawać sprawdzone elektrolity (np: Anty-Thermic, Osmotic)

/anti-thermic
Anti-Thermic
/osmotic-finish
Osmotic Finish

Obecność owadów i gryzoni przenoszących drobnoustroje chorobotwórcze

Wypróbuj zestaw STOP BIEGUNCE

Wszelkie prawa zastrzeżone © MojeKurczaki.pl 2009-2022. Kopiowanie w całości lub fragmentów informacji zawartych w serwisie www.mojekurczaki.pl bez wyraźnej, pisemnej zgody właściciela jest zabronione. Dotyczy to zarówno treści tekstowej, jak i graficznej. Korzystanie ze sklepu oznacza akceptację regulaminu.

Serwis korzysta z plików cookies.
Zapoznaj się z naszą polityką prywatności i wykorzystywania plików cookies.

Certum