Biegunka u drobiu - przyczyny

Biegunka u drobiu jest jednym z częściej występujących objawów zaburzenia zdrowia u kurcząt brojlerów. Jednocześnie bardzo ciężko jest wskazać pojedynczą jego przyczynę. Zaburzenia ze strony układu pokarmowego są zazwyczaj składową kilku czynników: warunków środowiska, żywienia i drobnoustrojów chorobotwórczych.

Biegunka u drobiu - czynniki zakaźne

  • Salomonella pullorum – wywołuje Pulurozę tzw. Białą biegunkę piskląt. Choroba dotyka kurczęta od razu po wykluciu. Charakterystyczna jest biała biegunka zatykająca otwór stekowy. Bardzo wysoka śmiertelność. Choroba nie dotyczy starszych osobników
  • Salmonella gallinarum – tyfus kur. Dotyczy osobników starszych biegunka w przebiegu tej choroby ma charakterystyczny kolor siarki, śmiertelność w tym przypadku wynosi od 10-25%

Te dwie jednostki dają charakterystyczne objawy kliniczne i można je dość łatwo zdiagnozować.

Częściej jednak mamy do czynienia z subklinicznymi przypadkami, trudnymi do jednoznacznego zdiagnozowania i kategorycznego potwierdzenia, gdyż są one naturalną mikroflorą przewodu pokarmowego ptaków. Natomiast w przypadku nałożenia się innych niekorzystnych czynników środowiskowych i żywieniowych dochodzi do ich nadmiernego namnożenia i uzjadliwienia, co objawia się m.in. biegunką. Są to np.:

  • E.coli – kolibakterioza. Jednym z objawów jest biegunka brązowo-żółta.
  • Clostridium perfringens - powoduje nekrotyczne lub wrzodziejące zapalenie jelit z biegunką.
  • Eimeri e- powodują kokcydiozę. Przy intensywnej inwazji powodują krwawą biegunkę.
  • IB - wirus zakaźnego zapalenia oskrzeli. Szczepy uszkadzające nerki powodują wodnistą biegunkę.
  • IBD – w przypadku wystąpienia tej choroby także mamy do czynienia z wodnistymi biegunkami. Natomiast jego silne działanie obniżające odporność powoduje ujawnienie się innych czynników zakaźnych przebiegających w postaci biegunek.
  • Reo, Astro, Adeno, Corona, Rota i Enterowirusy – mogą być odpowiedzialne za wodniste biegunki, zaburzenia we wchłanianiu. Są natomiast bardzo trudne do zdiagnozowania.

Biegunka u drobiu - błędy dietetyczne

  • Nagła zmiana paszy – mikroflora p. pokarmowego nie jest przystosowana do nowych składników żywieniowych, nie jest tak dobrze trawiona, namnażają się drobnoustroje takie jak: Clostridium perfringens, E. Coli
  • Niedobory witaminowe A, K, C,. tiaminy, ryboflawiny, kwasu foliowego czy też miedzi i selenu ( Multi B Liver, Eselin Duo)

    Polecane z praktyki produkty suplementujące:
Eselin DUO
Eselin DUO

Doskonała ochrona dla serca, mózgu i mięśni.

Zobacz
Multi B liver
Multi B liver

Prawidłowy rozwój i funkcjonowanie mózgu oraz układu nerwowego.

Zobacz
  • Nadmiar białka w paszy
  • Pasza zanieczyszczona mikotoksynami i przetrwalnikami Clostridium perfringens (zapobiegawczo produkt hepatoprotekcyjny HepaLiver Forte)

    Zapobiegawczo produkt hepatoprotekcyjny
Hepaliver Forte
Hepaliver Forte

Lekarskie doświadczenie zamknięte w butelce, zdrowa wątroba gwarancją Twojego sukcesu.

Zobacz

 

  • Zbyt częste i bez wyraźnych wskazań stosowanie antybiotyków, które wyjaławiają przewód pokarmowy z naturalnej mikroflory

    Stosować probiotyki zasiedlające, szczególnie te zawierające bakterię Bacillus Subtilis – najwięcej znajduje się jej w produkcie Enteric®)
Enteric
Enteric

Opatentowany probiotyk skutecznie regulujący równowagę jelitową. Żródło drogocennego szczepu Bacillus subtilis.

Zobacz

 

  • Warto pamiętać o szybkim podaniu silnych elektrolitów (np. Anty-Thermic lub Osmotic Finish) celem niedopuszczenia do odwodnienia.
Anti-Thermic
Anti-Thermic

Doskonale zbilansowany płynny koncentrat elektrolitów z witaminą C.

Zobacz
Osmotic finish + anyż
Osmotic finish + anyż

Lepsza waga na koniec tuczu.

Zobacz

 

Nieprawidłowości w warunkach utrzymania

Szczególnie groźne jest nadmierne zawilgocenie środowiska, które jest wynikiem:

  • dużych różnic pomiędzy temperaturą zewnętrzną, a wnętrzem hali. (zimne i „przemoczone” powietrze z zewnątrz wpadając bezpośrednio do kurnika rozpręża się i uwalnia ogromne ilości wody),
  • nadmiernego zagęszczenia,
  • nieefektywnie funkcjonującej wentylacji obiektu,
  • nieszczelnych systemów pojenia.

Stres cieplny

Ptaki narażone na wysokie temperatury tracą w moczu więcej wody niż w warunkach prawidłowej temperatury. Wzrasta zatem spożycie wody, którego skutkiem mogą być biegunki u drobiu. Ponadto sprzyja temu zmieniające się ciśnienie osmotyczne w jelitach, które utrudnia wchłanianie wody i substancji odżywczych. Warto w takich sytuacjach mocniej zakwasić wodę i podawać sprawdzone elektrolity (np: Anty-Thermic, Osmotic)

Anti-Thermic
Anti-Thermic

Doskonale zbilansowany płynny koncentrat elektrolitów z witaminą C.

Zobacz
Osmotic finish + anyż
Osmotic finish + anyż

Lepsza waga na koniec tuczu.

Zobacz

Sprawdź kategorię produktów - biegunka u drobiu.