Słaba wątroba u drobiu – przyczyny i zapobieganie

Główną przyczyną słabej kondycji wątroby jest nadmierne żywienie wysokoenergetyczną paszą u ptaków o ograniczonych możliwościach ruchowych. Wpływa to na nadmierne odkładanie tłuszczu w wątrobie, co niszczy strukturę wątroby i wpływa na osłabienie naczyń krwionośnych w tym narządzie. Prowadzić to może do ogólnej kruchości wątroby, pęknięć i powstawania krwiaków.

Do kruchości wątroby dochodzi także w przypadku zbyt szybkiego tempa wzrostu ptaków i zbyt częstego stosowania nadmiernej ilości antybiotyków.

Powyższym stanom sprzyja także zbyt wysoka temperatura oraz zbyt niski poziom wapnia w paszy.

Aby zapobiec złej kondycji wątroby zalecane jest stosowanie odpowiednio zbilansowanej paszy zwłaszcza pod względem energetycznym. Ograniczenie długości dnia świetlnego zapobiega zbyt szybkim przyrostom, przez co nie nadwyrężamy wątroby. Korzystna jest także suplementacja witamin z gr. B, wit. E, Biotyny, L-karnityny, biotynę, cholinę itp.

Mogą to być preparaty takie jak: Hepaliver Forte, Hepalin, Hepamax, Vitaminum 24,


Hepaliver Forte

Hepamax

 

Wszelkie prawa zastrzeżone © MojeKurczaki.pl 2009-2022. Kopiowanie w całości lub fragmentów informacji zawartych w serwisie www.mojekurczaki.pl bez wyraźnej, pisemnej zgody właściciela jest zabronione. Dotyczy to zarówno treści tekstowej, jak i graficznej. Korzystanie ze sklepu oznacza akceptację regulaminu.

Serwis korzysta z plików cookies.
Zapoznaj się z naszą polityką prywatności i wykorzystywania plików cookies.

Certum