Grzyb w ściółce i środowisku - konsekwencje i zapobieganie

Ściółka jest środowiskiem bytowania wielu bakterii jak i grzybów. W prawidłowo utrzymywanej ściółce ich ilość i patogenność nie powodują powstawania chorób u drobiu. Jednak w przypadku nieodpowiedniej wentylacji, dużej wilgotności, nadmiernemu zagęszczeniu, może dojść do nadmiernego rozwoju flory grzybiczej.

Najczęściej są to grzyby z rodzaju: Candida, Penicillum, Aspergillus. Czynnikami, które dodatkowo sprzyjają wystąpieniu grzybicy drobiu jest niewystarczająca suplementacja witamin, zwłaszcza wit. A, długotrwała antybiotykoterapia, wyniszczenie wskutek innych chorób. Godnymi polecenia środkami zapobiegawczymi są Antifungal, Clinafarm spray/smoke, czy Enizol.

W przypadku wystąpienia kandydiozy klinicznie obserwujemy: osowienie, zmierzwione i matowe upierzenie, biegunka, objawy nerwowe: skręt szyi, zarzucanie głowy na grzbiet. W obrazie sekcyjnym charakterystyczna jest obecność szarożółtych nalotów, pod którymi mogą występować owrzodzenia w jamie dzioba, gardle, przełyku, wolu, żołądku gruczołowym, niekiedy w jelitach

Przy Aspergillozie w postaci ostrej u piskląt dochodzi do nagłych padnięć bez wyraźnych objawów lub z objawami nerwowymi, śmiertelność może dochodzić do 80%. W późniejszym wieku Aspergilloza objawia się zaburzeniami ze strony układu oddechowego: ptaki chore stoją z wyciągniętą szyją, otwartym dziobem i przymkniętymi powiekami. Słychać rzężenia i napady duszności. Może dojść do zapalenia spojówek i objawów nerwowych ze skrętem szyi. W czasie sekcji obserwujemy charakterystyczne okrągłe błyszczące guzki o barwie żółtej/żółtozielonej obecne na narządach wewnętrznych, workach powietrznych, otrzewnej.

Strupień woszczynowy wywołują grzyby z rodzaju Trichophyton. W postaci skórnej obserwujemy białe plamki na grzebieniu, dzwonkach i zausznicach, które z czasem przechodzą w szarobiałe strupy.

Zwalczanie: Dobrym sposobem profilaktyki przeciwgrzybicznej są opryski na ptaki i ściółkę środkami przeciwgrzybicznymi. W przypadku wystąpienia czynników zwiększających ryzyko grzybicy, dobrze jest też podać odpowiednie preparaty z wodą do picia dla ptaków.

Clinafarm Spray – do oprysku lub zamgławiania (smoke).

Antifungal – zarówno do oprysku jak i do podawania z wodą do picia.

Enizol – tylko do podawania w wodzie do picia.

Siarczan miedzi – 200g/1000l wody do picia.

Pol-Lena  Farma J-K – 0,5l/1000l wody do picia, Stosowana też do dezynfekcji pomieszczeń i oprysku.

Antyfungalin
Antyfungalin 2l

Stworzony do walki z grzybami. Zawiera wyciągi ziołowe, których substancje czynne w istotny sposób minimalizują ryzyko wystąpienia zakażeń grzybiczych.

Zobacz
Pol Lena Forte JKM
Pol Lena Forte JKM

Służy do mycia i odkażania pomieszczeń, sprzętu, środków transportu, a także do nasączania mat dezynfekcyjnych.

Zobacz