Dziobanie się ptaków - przyczyny i zapobieganie

Przyczyn tej patologii zachowania jest kilka i zazwyczaj nakładają się na siebie.

Są to błędy w żywieniu, nieprawidłowe warunki środowiskowe, czynniki genetyczne.

 •  Błędy żywieniowe: niedobory białka, nieodpowiedni stosunek energii do białka w paszy (zbyt dużo energii w stosunku do białka), aminokwasów egzogennych, witamin z gr. B (głównie B12), witaminy K, makro i mikroelementów (wapnia, potasu, NaCl), nagła zmiana paszy, okresowe braki pożywienia lub wody. Zalecana auplementacja Quatro AD3EK, Aminowitamin, Vitaminum 24, Mineral Optima, Eservit AD3EC + mikroelementy.


  Aminovitamin

  Mineral Optima

  Eservit AD3EB

   
 • Skarmianie paszy stęchłej, zawierające zjełczałe tłuszcze, mykotoksyny itp. powodują zapalenie przewodu pokarmowego, uporczywe biegunki co prowadzi do wtórnych niedoborów. Wynicowanie kloaki w wyniku biegunki dodatkowo pobudza ptaki do dziobania. Zalecane podawanie Biotin + Zn, Osmotic Finish, Nefrilin, Hepaliver forte, Relax Plus.


  Biotin + Zink

  Osmotic Finish

  Nefrilin

  Hepaliver Forte

  Relax Plus
   

   
 • Także gdy pasza podawana jest zbyt szybko i zbyt szybko znika, okres dziobania jest za krótki i niespełnioną potrzebę odreagowują dziobiąc się nawzajem.
 • Nieprawidłowe warunki środowiskowe: zbyt duże zagęszczenie, za wysoka temperatura, za niska wilgotność, niedostateczna wentylacja, zbyt intensywne oświetlenie, zarażenie pasożytami zewnętrznymi i wewnętrznymi, niepokojenie stada oraz jałowe i nudne środowisko,
 • Z przyczyn techniczno – technologicznych: zbyt mała ilość gniazd lub niedostateczne ich zaciemnienie, niedostateczna ilość karmideł, poideł lub gniazd czy niewygodne dla ptaków ustawienie karmideł i poideł, oraz gwałtowne zmiany środowiska.

Profilaktyka:

Ze względu na mnogość przyczyn postępowanie lecznicze w przypadku wystąpienia pterofagii lub kanibalizmu powinno być wielokierunkowe. Schorzeniom tym można zapobiegać poprzez zapewnienie odpowiednio dużej przestrzeni, niezbędnej do swobodnego pobierania paszy i wody oraz unikanie sytuacji, w której ptaki nie otrzymują pokarmu przez dłuższy okres.

Zaleca się  zwiększenie poziomu białka w paszy o 2-3%, dodatki witamin oraz makro- i mikroelementów, m.in. wzrastające od 0,5% do 3% dawki NaCl przez 3-4 dni czy dodatek 0,02 mg/ptaka siarczanu manganu. Każda zmiana, nawet okresowa paszy i sposobu żywienia ptaków, odciąga je od dziobania piór. Można więc sypać ziarno do ściółki i tym samym zachęcać ptaki do grzebania w niej. Więcej uwagi należy poświęcić warunkom termiczno-wilgotnościowym, wentylacji w pomieszczeniach oraz natężeniu światła (zmniejszyć do 5-10 lx). Należy także zaciemniać pomieszczenia, najlepiej przez pomalowanie szyb w oknach na czerwono i zastosować czerwone żarówki, ponieważ kolor czerwony działa na ptaki uspokajająco.

Niekiedy czerwone oświetlenie stosowane przez 13-16 godzin pozwala na zlikwidowanie kanibalizmu. Jedną z dyskusyjnych metod zapobiegania kanibalizmowi jest obcinanie dziobów u piskląt. Powoduje ono zarówno ostry jak i chroniczny ból u ptaków oraz objawy depresji. Zalecane produkty z witaminą H (Biotin, Vitaminum H), witaminą B (B Max, Multi B Liver, PromoStar LS), multiwitaminy (Vitminum 24, Aminovitamin) oraz produkty uspokajające (np: Relax Plus, Stresitral)


Biotin + Zink

Vitaminum H protect

B Max

Multi B Liver

Aminovitamin

Relax Plus

Stressitral
   

 

Wszelkie prawa zastrzeżone © MojeKurczaki.pl 2009-2022. Kopiowanie w całości lub fragmentów informacji zawartych w serwisie www.mojekurczaki.pl bez wyraźnej, pisemnej zgody właściciela jest zabronione. Dotyczy to zarówno treści tekstowej, jak i graficznej. Korzystanie ze sklepu oznacza akceptację regulaminu.

Serwis korzysta z plików cookies.
Zapoznaj się z naszą polityką prywatności i wykorzystywania plików cookies.

Certum